Prípravou nehnuteľnosti na predaj zvyšujete jej trhovú cenu

shutterstock_120175333Príprava nehnuteľnosti na predaj je jediný krok v procese predaja, ktorým môžete zásadne ovplyvniť jeho priebeh aj výsledok. Napriek tomu, tento krok vynecháva osem z desiatich majiteľov. Skôr sa sústreďujú na cenu, s ktorou nemôžu urobiť takmer nič.

Najčastejšie tri dôvody ignorovania prípravy nehnuteľnosti na predaj sú: nedostatok času, nedostatok financií a mylná predstava, že nehnuteľnosť je zaujímavá „tak ako je“.

Podľa rôznych prieskumov v zahraničí, dôkladná príprava nehnuteľnosti zabezpečí rýchlejší predaj, ako aj vyššiu realizačnú cenu nehnuteľnosti. Ak je dôvodom absencia času, zvážte, či by ste venovali čas príprave nehnuteľnosti, ak by vám to pomohlo predať drahšie o tri alebo štyri percentá.

V prípade nedostatku financií je na mieste porovnanie nákladov na opravu vo výške dvoch percent z ponukovej ceny a úspore piatich percent, ktoré by ste museli tak či tak dať ako zľavu za nevyhovujúci stav. Ak je dôvodom presvedčenie, že nehnuteľnosť je dobrá v súčasnom stave, skúste si vypočuť názor nezávislého odborníka – realitného makléra.

Príprava nehnuteľnosti na predaj je proces pozostávajúci zo štyroch častí: vypratanie, opravy/úpravy, upratanie a aranžovanie – staging. Najlacnejším a najefektnejším krokom prípravy nehnuteľnosti je jej vypratanie. Väčšina domácnosti sa pomaly, ale isto rokmi stala malým skladiskom. Časť týchto vecí sú spomienky, s ktorými sa nechcete rozlúčiť, vo väčšine prípadov však ide o predmety, ktoré už dávno nepotrebujete.

Odstránenie nepotrebných vecí zviditeľní technické nedostatky a problémové aspekty nehnuteľnosti. To, že ste si zvykli na prasklinu na stene, že nevidíte rozbitú kachličku a nepočujete kvapkajúci kohútik neznamená, že tam nie sú. Kupujúci si pri obhliadkach všímajú práve také nedostatky. Preto sa prejdite vašou nehnuteľnosťou už ako váš budúci kupujúci. Isto objavíte viaceré chyby.

Na nasledujúci krok by ste tiež nemali zabúdať. Upratanie nehnuteľnosti znamená, že sa postaráte o poriadok a čistotu vo všetkých drobnostiach, ktoré ste pri bežnom, a dokonca aj veľkom jarnom, či predvianočnom upratovaní prehliadali. Nehnuteľnosť je potom pripravená na predaj. Vaše vyhliadky na dobrú cenu sa radikálne zvyšujú.