Najčastejšie otázky

Ako bezpečne kúpiť nehnuteľnosť?

1

Platím realitnej kancelárii či maklérovi aj za konzultáciu?

Aj keď v dnešnej dobe máme pocit, že aj za radu sa platí, dobrý realitný maklér od vás peniaze pred kúpou nepýta. V Riešime bývanie platíte až po úspešnom ukončení transakcie za vašu novú nehnuteľnosť. Najskôr sa však podpisuje zmluva, že realitný maklér urobí všetko pre to, aby vám našiel vyhovujúce bývanie.  

2

AKÁ JE VÝŠKA REZERVAČNEJ ZÁLOHY ZA VYBRANÚ NEHNUTEĽNOSŤ?

Štandardne býva výška rezervačnej zálohy okolo 3 až 5 % z ceny nehnuteľnosti. Vždy však záleží na okolnostiach, podľa ktorých sa finálna suma vypočíta. Napríklad, na ako dlho sa rezervačná zmluva podpisuje, aká drahá nehnuteľnosť je, alebo sa posudzuje tiež individuálna situácia kupujúceho a predávajúceho. 

3

Keď podpíšem kúpnu zmluvu, automaticky sa stávam majiteľom?

Od momentu dohody a podpísania rezervačnej zmluvy začína administratívna a servisná práca, od financovania cez riešenie záložných práv až po napísanie kúpnej zmluvy, ktorú budú akceptovať obe strany aj kataster. Najčastejším problémom, ktorý predlžuje celý proces, býva riešenie právnych stavov nehnuteľností, napríklad nezapísaná stavba či zle vymeraný pozemok k plotu. 

Predaj
či kúpa bez starostí?

Zlé skúsenosti pri kúpe a predaji nehnuteľnosti sú takmer vždy výsledkom stretnutia s neprofesionálnym maklérom alebo realitnou kanceláriou.

V Riešime bývanie je vaša spokojnosť, bezstarostný proces a bezpečná transakcia našou prioritou.

4

Aká je najbezpečnejšia forma zaplatenia kúpnej ceny?

Jednoznačne bezhotovostná platba. Dnes už je zhruba 85 % transakcií čiastočne hradených z hypotekárneho úveru, kde má banka svoje vlastné postupy, ktoré bezpečnosť zaručia. Čo sa týka dofinancovania z vlastných zdrojov, najlepšou formou je notárska úschova, alebo teda vinkulácia u notára. 

5

Čo je to vinkulácia?

Ľudskou rečou, ide o zapísanie, že kupujúci nemôže nakladať s určitou finančnou čiastkou na svojom osobnom účte. Využíva sa napríklad vtedy, ak idem kupovať nehnuteľnosť a 15 % z kúpnej ceny potrebujem dofinancovať z vlastných zdrojov. Stanovuje sa aj podmienka vyplatenia, ktorou väčšinou býva list vlastníctva, kde je kupujúci zapísaný ako majiteľ. Peniaze pri splnení podmienky automaticky odídu na účet predávajúceho. 

6

Aký je rozdiel medzi vinkuláciou v banke a u notára?

Zásadný rozdiel je v tom, že vinkulácia v banke je na osobnom účte kupujúceho. Vznikajú tak isté riziká. Napríklad, ak kupujúci neplatil zdravotné poistenie a príde mu exekúcia. Vtedy sa stopnú aj jeho účty a platba tak neodíde vtedy, kedy by mala odísť. Našťastie, toto sú skôr výnimočné situácie.  

7

Kto platí poplatky?

Vinkulácia v banke je mierne lacnejšia ako notárska úschova, v oboch prípadoch by však mala poplatok uhradiť kupujúca strana. Kupujúci je ten, kto potrebuje peniaze zabezpečiť. Predávajúca strana potom platí poplatky za overenie podpisov a na katastri. 

Až 97 % spokojných klientov

Všetci naši makléri sú 100 % profesionáli, ktorí prešli tréningom aj licenčnými skúškami a absolvujú pravidelné školenia. 

Z dlhodobého automatizovaného prieskumu spokojnosti našich klientov vychádza, že až 97 % z nich je veľmi spokojných so spoluprácou s nami. Toľko ľudí sa nemôže mýliť. 

Dotazmík

chystáte predávať alebo kupovať nehnuteľnosť, či meniť svoje bývanie?

  Nikto, ani my nedávame svoj e-mail radi, preto dve ubezpečenia od nás:
  – váš e-mail nedáme ani nepredáme nikomu ďalšiemu,
  – keď nebude komunikácia pre vás užitočná, máte možnosť ju ukončiť.

  chcete sa dozvedieť o našej práci viac? Pozrite si naše služby:

  Agent kupujúceho

  Vyberáte, hľadáte, neviete nič dobré nájsť a ak áno, stojí to nehorázne peniaze? V takom prípade vám pomôže agent kupujúceho. Pomôže vám určiť priority, nájsť vhodné ponuky, ale aj posúdiť kúpu ako investíciu, či rokovať o podmienkach.

  férový výkup nehnuteľnosti

  V niektorých prípadoch si nemôžete dovoliť čakať na ideálny predaj. Buď potrebujete rýchlo peniaze, alebo je nehnuteľnosť v nepredajnom stave. Vtedy je riešením férový výkup, keď vašu nehnuteľnosť vykúpime v takom stave v akom je a za férovú cenu.

  predaj za najlepšiu cenu

  Každý chce predať za čo najviac. No niekto to vie a niekto nie. My nielen poznáme ale aj používame pokročilé techniky prípravy, prezentácie a rokovaní o cene, preto vieme aj vám poradiť, ako predať vašu nehnuteľnosť až o 10% drahšie.

  BRATISLAVA | TRNAVA | NITRA | ŽILINA | KOŠICE | TOPOĽČANY | TRENČÍN | DOLNÝ KUBÍN | LEVICE | POPRAD