Hypoblog

5 tipov, ako byť úspešný vo vybavovaní hypotéky

5 tipov, ako si vybaviť hypotéku sám, bez finančného poradcu
Tento článok som napísal pre tých z vás, ktorí sa rozhodli vybaviť si hypotéku sami, bez pomoci hypotekárneho makléra. Oba varianty majú svoje pre aj proti a je dôležité sa dobre rozhodnúť hneď začiatku celého procesu, ktorou cestou sa vydáte. Ak ste sa teda rozhodli si hypotéku vyriešiť sami, tak musíte byť pripravený na to, že s tým budete mať dosť práce. Budete potrebovať čas na to, aby ste sa na začiatku v tejto téme zorientovali, pravdepodobne sa v priebehu dostanete do situácie, v ktorej si nebudete vedieť hneď rady, ale na druhú stranu, vy sami nesiete zodpovednosť za výsledok. Nemusíte sa spoliehať na niekoho iného a pre niekoho to môže byť zaujímavá výzva a spestrenie.

1. Neuspokojte sa s prvou ponukou
Nech sa vám zdá prvá ponuka z banky akokoľvek dobrá, skúste s bankou ešte obchodovať. Predsa len, je to veľký záväzok a sadzbu, ktorú si vyjednáte, budete platiť pravdepodobne najbližších 5 rokov a prípadná zľava zo sadzby častokrát môže urobiť rozdiel aj v tisíckach eur. Vo väčšine bánk sa dá o sadzbe vyjednávať, skúste si preto zájsť ku konkurencii pre konkurenčnú ponuku a doneste ju naspäť do vašej banky.

2.  Urobte si analýzu reálnych nákladov
Hypotéka nie je iba o úrokovej sadzbe. Pred začatím splácania vás pravdepodobne čakajú vstupné poplatky ako napr. za ocenenie nehnuteľnosti, za schválenie, poplatky na katastri a v priebehu splácania budete platiť poplatok za vedenie bežného účtu v banke, za poistenie nehnuteľnosti a možno aj za životné poistenie k hypotéke. Všetky tieto náklady a úrokovú sadzbu je treba porovnať ako celok v danej banke. Hlavne pri nižších hypotékach vám poplatky vedia spraviť väčší rozdiel v mesačných nákladoch ako desatina či dve na úrokovej sadzbe.

3.Myslite krok dopredu
Naštudujte si a ideálne aj napíšte alebo nakreslite celý proces vybavenia hypotéky, následne si preverte vo vami vybranej banke či to u nich prebieha rovnako. V jednotlivých bankách zvykne byť rozdielny priebeh spracovania, schválenia a dokladovania dokumentov k hypotéke. Môže sa vám napr. stať, že v jednej banke vám povedali, že potvrdené tlačivo z daňového úradu im bude stačiť doložiť k čerpaniu, ale vo vašej banke to budú chcieť doložiť už pred schválením hypotéky. A keď práve toto bol posledný dokument, ktorý ste potrebovali doložiť banke k schváleniu hypotéky, tak vám takáto chybička môže pozdržať celý proces aj o 14 dní.

4.Majte po ruke právnika
Právnika budete potrebovať nielen na kontrolu kúpnej zmluvy, ale určite sa vám zíde aj na kontrolu úverovej zmluvy. Je dôležité skontrolovať všetky parametre úveru. Hlavne podmienky čerpania, teda to čo je treba splniť na to, aby vám banka uvoľnila peniaze z hypotéky na účet predávajúceho, aby to bolo v súlade s podmienkami a časovými lehotami nastavenými v kúpnej zmluve.

5.Majte trpezlivosť
Ako som už písal na začiatku, je treba si vyhradiť čas na naštudovanie všetkého potrebného a mať dostatočnú časovú rezervu na procesy v banke. Nielen schválenie, ale aj čerpanie hypotéky trvá častokrát dlhšie než ako vám bolo prisľúbené v banke a toto je treba zohľadniť v kúpnej ale aj v rezervačnej zmluve. Je iba na vás či sa rozhodnete zveriť do rúk profesionála, alebo sa do toho pustíte sami. Verím, že si vyberiete správne a ak ste sa rozhodli ísť samostatnou cestou, dajte mi, prosím, vedieť, či to prebehlo podľa vašich predstáv.

About the author

Podobné články