Blog

Ako vyjednať dobrú cenu

Ako vyjednávať pri kúpe nehnuteľnosti o cene?

Cena je samozrejme najdôležitejšou vecou, o ktorej sa chce každý baviť. Predávajúci chce čo najviac, kupujúci chce čo najmenej. Je však dôležité, aby to bolo robené takým spôsobom, aby to nevyzeralo ako na tureckom trhu. Niekedy sa stáva, že kupujúci prichádzajú s nereálne nízkym očakávaním ceny, ktorá doslova až urazí predávajúceho. Ten potom už nie je ochotný pokračovať v rokovaní ďalej. Obzvlášť na takom trhu, aký sme zažívali v poslednom období, kde bol väčší počet záujemcov o kúpu. Niekedy treba mať na pamäti, že o zľavu z ceny žiadať ani nemôžem.

A v akých prípadoch môžem?

Sú typické prípady, kedy to naozaj má zmysel. Napríklad pri nehnuteľnostiach, ktoré majú nejaký problém, ako-taký. Otáčajú sa tam kupujúci, každému z nich to nejakým spôsobom prekáža, ale objaví sa kupujúci, ktorý si to vie predstaviť a zrazu má lepšiu vyjednávaciu pozíciu – ten by mohol požiadať o zľavu z ceny. Má to zmysel aj pri takých nehnuteľnostiach, ktoré boli precenené od prvopočiatku a už tam ležia dlhšiu dobu. Ak teda kupujúci príde po dlhšom čase, už naozaj môže rokovať o zľave, keďže cena nebola od začiatku realisticky nastavená. Pri nehnuteľnostiach, ktoré sú krátko na trhu a je o ne veľký záujem, obzvlášť v dnešnej situácii – tam ten priestor veľmi nie je.

Ako správne kúpiť?

Zistite ako urobiť najlepšiu možnú kúpu v rozumnom čase a bez zbytočných stresov.

Čo keď sa na začiatku dohodnem s majiteľom na cene a nakoniec si začne klásť ďalšie podmienky?

Základné pravidlo je, že kým nie je všetko dohodnuté, nie je nič dohodnuté. A preto aj rokovania o cene by bolo dobré chápať komplexnejšie, pretože je to aj o termíne uvoľnenia, o tom, čo sú súčasti, ktoré ostávajú v danej nehnuteľnosti, aký bude spôsob platby, aký bude časový rámec toho celého a tie všetky veci idú dohromady. To znamená, že ak sa urobí ústupok, povedzme, na cene tak sa predpokladá, že zasa druhá strana spraví ústupok na nejakej inej strane. Mal by to byť vyrovnaný boj.

V tom by nás teda mal zastupovať nejaký odborník.

Samozrejme, keď ja prichádzam ako neskúsený kupujúci a mám tam predávajúceho, ktorý má vedľa seba realitného makléra s množstvom skúseností a negociácií, rozumie o čom to je, atď… Pridanou hodnotou agenta kupujúceho je nielen posúdiť, aká je reálna cena nehnuteľnosti, ale aj aká je vyjednávacia pozícia, aké kroky urobiť, aby sa uhrali čo najlepšie výsledky.

About the author

Podobné články