Blog

Bývanie v drevodome

Prečo sa Slováci boja drevodomov? Je tehla zárukou kvality?
Podľa mňa má drevodom veľmi dobré žužu – taký ten feeling, pocit z toho celého. Ja by som chel bývať v drevodome, ale rozumiem tomu strachu, pretože tehla je taká overená, tradičná metóda. A pravda je, že stavať z tehly vie skoro každý, ale stavať z dreva nie až tak.

Asi to máme hlboko zakorené z rozprávky o troch prasiatkach.
Pravda je taká, že väčšina ľudí má pocit, že keď už stavia, tak je to naveky a musí to vydržať. A pri tom dreve sa boja, že je to len na nejakých 30 – 40 rokov a 200 rokov im to nevydrží. Ale je to mylná predstava. Máme tu staré nehnuteľnosti, kamenné, ktoré sa často búrajú, zásadne prestavujú a tú najväčšiu hodnotu, čo majú, je len ten samotný pozemok.

Pozrime sa na severské štáty
Myslím si, že postaviť drevodom je ekologické, rozumné, zdravé, praktické, ale aj odolné. Omyly, že “sa opriem a ono sa to preborí, …” Come on. Samozrejme, pravda je taká, že ani drevodom sa nedá postaviť za 24 hodín. Dobrá drevostavba potrebuje čas, dobrú firmu a hlavne, mnohí si myslia, že drevostavba je zásadne lacnejšia než murovaná stavba, ale dobrá drevostavba je minimálne taká drahá ako murovaná, ak nie drahšia.

Zvažujete kúpu nehnuteľnosti?

Vyberte si realitného makléra, ktorý vám pomôže pri rozhodovaní.

Hlavné výhody a nevýhody drevodomov
Hlavnou výhodou je technológia, ktorá je životne príjemnejšia, v súlade so životným prostredím a aj to, ako sa tam býva. Myslím si, že každý kto vojde do drevodomu cíti, že je to niečo iné. To je to žužu.

Vplyv na ďalší predaj po niekoľko ročnom používaní
Problém je ten, že máme predsudky – tak ako ich máme o najvyššom poschodí a pod. Drevostavby sú častokrát trochu iné ako murované stavby aj z pohľadu architektúry. Tie klasické murované sú jednoducho ako rožky. Zásadne nemajú nič výnimočné, žiaden unikát. Pri drevostavbe je dôležité, aby bola aj niečím podčiarknutá. Keď ju už robíme, tak ju urobme tak, aby vyznela.

Preferencie novej generácie
Dúfam, že tie nové technológie budú viac prichádzať do popredia, pretože nevidím veľký dôvod na to, aby sme sa obklopovali množstvom kameňa a tehly. Má to jednoducho kopec výhod. Ten čas a hlavne to žužu.

About the author

Podobné články