Blog

Percentuálna vs. fixná odmena

Prečo naši makléri nemajú fixný plat?
Bolo by pekné, keby mali. Ale sú to obchodníci, ktorí sú dosť spravodlivo ohodnotení za svoje výsledky. Tým pádom nemajú fixný plat, majú iba províznu odmenu za úspešne zrealizovaný predaj alebo kúpu. To z nich robí extrémne motivovaných ľudí. Nehnuteľnosti predávajú za vyššie ceny, ale hlavne, ja si nemyslím, že ktokoľvek, kto má fixný plat je naozaj tak bytostne motivovaný na to, aby tú transakciu úspešne uzatvoril. Jasné, chce, ale v prípade realitných maklérov, ktorí proste sú zaplatení províziou to je otázka života a smrti.

Čiže je to pravidlo. Je percentuálna odmena vždy lepšia ako fixná?
Pochopiteľne, sú prípady, kedy sa dá dať fixnú odmenu. To býva ale špecifické. Buď sa jedná, v prevažnej miere, o veľmi lacnú nehnuteľnosť, kde provízne percento vyzerá dosť bizarne, alebo sú to potom prípady, kde si z nejakého iného dôvodu nemyslíme, že by ten maklér svojím ohodnotením alebo čímkoľvek mal vplyv na cenu.

Predávate nehnuteľnosť?

Nechajte si ju zdarma oceniť naším expertom.

A aká vysoká by mala byť takáto odmena?
My vo všeobecnosti hovoríme za trh, že okolo 3 až 5%. V tom našom prípade sa provízia pohybuje niekde okolo 4%.

Asi to však nie je to isté, keď predávam nehnuteľnosť za 400 tisíc a za 100 tisíc. Stále si vypýtam tie 4%?
Ja si dokonca myslím, že keby som ten viac majetný klient, tak tam by som mal byť ako majiteľ obzvlášť motivovaný k tomu, aby som dostal čo najlepší servis a tým pádom je aj to provízne odmeňovanie na mieste. Zároveň je podstatne jednoduchšie byť úspešný obchodník u cenovo štandardných nehnuteľností ako u cenovo neštandardných. To už potom chce aj istý druh makléra, istý druh kancelárie a aj istý druh nástrojov.

About the author

Podobné články