Veľa vecí sem prichádza z USA. Amerika a slovenský trh – vidíš nejaké rozdiely v procese kúpy a predaja?
Najprv poviem, prečo Amerika, aby to bolo jasnejšie. Je to jeden veľký homogénny trh, na ktorom sú plus-mínus rovnaké pravidlá, a tým pádom sa tam veľa vecí posúva ďalej – tá investícia je zmysluplná. Európa začne byť trochu iná a Čína vždy zopakuje americké trendy. Myslím si, že je to plus-mínus podobné ako to zažívame my. Dokonca aj s makro situáciou, kde sú vypredané zásoby bytov a tlačí to na vyššie ceny v niektorých lokalitách a podobne.
Aj provízie maklérov sú podobné?
Provízie maklérov. No, oni ich všeobecne majú vyššie. Zaujímavé čísla sú, že cez 80% ľudí, ktorí kupujú, majú svojho makléra. To je skoro 100%, cez 90% nehnuteľností je predávaných exkluzívnou zmluvou s nejakým maklérom. Ale aj tí kupujúci sú zastúpení a to je podľa mňa úžasná vec.
Čiže oni viac dôverujú svojim maklérom alebo tejto službe?
Viac-menej je im jasné, že ide o nemalé peniaze, a teda spoliehať sa na to, že tam je ktosi na druhej strane, ktorý to “iba” zadministruje a ja, svojimi schopnosťami, mám pre seba uhrať čo najlepší výsledok bez predošlých skúseností, tak tam už…Priemerná cena nehnuteľnosti v USA je 400 000 dolárov. To už sú také čísla pri ktorých tie 3%, čo je provízia agenta kupujúceho a ďalšie 3%, čo je strana predávajúceho, čiže celkovo 6% provízia, to už má na tom trhu naozaj zmysel.. U nás sú to menšie čísla. Priemerná cena nehnuteľnosti bude okolo 150 000. Pre Bratislavu teraz hovorím. Ale aj tam sa to vyplatí.
A vidíš nejaké odlišnosti pri makléroch?
No, v prvom rade treba povedať, že tam tí makléri mnohí z nich sú združení v tej najväčšej organizácii – NAR. Každý z nich musí prejsť licencovaním. Čiže tam stať sa maklérom nie je ako u nás, že ráno vstanem, som čarovný, vezmem mobil, sadnem do auta, som čarovný. A potom som realitný maklér. Nie. Tam to nie je tak. Tam naozaj ten človek nejakým vzdelávaním musí prejsť a plniť podmienky. A to si myslím, že je dobré. Bolo by fajn, keby to raz bolo aj u nás.
Ale vieš čo? Ja mám z nich pocit, že sú takí čarovní lebo oni sa vedia predať. My to možno máme tak, že budovanie vlastnej značky makléra je u nás náročnejšie.
No, áno… Zaujímavé je, že realitný maklér je vo všeobecnosti vnímaný horšie. Aj v tých amerických štatistikách je to to horšie povolanie, ktoré nechceš. Spolu s právnikmi, o ktorých sú vtipy. Ale mám taký pocit, že tí, ktorí to tam robia dobre, skutočne dobre, majú v tom veľkú hrdosť. A to je super.
Tak hádam to príde aj sem.
Ja si myslím, že to tu už aj je. Aspoň keď sa pozriem na ľudí aj v našej kancelárii. Áno, nemajú to ľahké, ale sú aj isté momenty kedy naozaj vidím na nich, akí sú pyšní na to čo robia.