Blog

Úloha makléra v budúcnosti

Zvykneš hovoriť, že práca realitného makléra je celoživotnou profesiou. Ale asi sa tá úloha makléra bude nejakým smerom uberať. Ako ju vidíš o pár rokov?
V prvom rade si myslím, že tá profesia strašne zmodernieva. To už nie je dnes o tom, že mám mobilný telefón a kalendár a hento, tamto, ono. Je to už v rovine takej, že to vidím aj na našich makléroch, že s čím všetkým musia pracovať. Od 3D kamery, cez sociálne siete, cez nejaké online nástroje na tvorbu CMA a neviem čo všetko. Bude to musieť byť naozaj sofistikovaný človek.

A čo sa týka technológií, nemyslíš si, že realitných maklérov nahradí nejaká namakaná aplikácia, kde si na dva – tri kliky kúpim alebo predám to čo potrebujem?
Týchto pokusov je strašne veľa, ale aj ten americký trh ukazuje, že ten človek tam je potrebný. A hlavne taká tá ľudská skúsenosť, možno aj intuícia, empatia a podobné veci, čo je v tom realitnom biznise zase tá druhá stránka realitných maklérov. A tá s modernosťou alebo nemodernosťou nemá čo robiť.

Staňte sa členom nášho tímu

Využívajte najprogresívnejšie nástroje u nás v RIEŠIME BÝVANIE.

Čiže ten maklér bude stále taký sprostredkovateľ alebo radca?
Taký, ako my to u nás hovoríme, že trusted advisor – dôveryhodný poradca. Proste ten poradca, na ktorého sa môžem obrátiť v akejkoľvek situácii. A áno, robí aj tie technické veci, ktoré tam sú. A veľa z tých technických vecí určite aj tie technológie tak vyhladia. My určite pracujeme na tom, aby to tak bolo.

A nemávaš nejaké sci-fi sny ohľadne realitného trhu?
Ja mám stále sci-fi sny o realitnom trhu.

Ako to bude vyzerať? Alebo ako by si si želal, aby to vyzeralo?
Ja by som si želal, aby to bolo fér pre všetkých. Aby tam neboli tie zášte, ktoré dnes sú medzi predávajúcim a kupujúcim, medzi klientom, možno a maklérom a podobne. Ale aby tam vždy bola transparentnosť, úplne jasné pravidlá, také férové pre všetky strany a každá strana z toho odchádzala s tým, že dostali dobrý výsledok. A dostali ho veľmi komfortne.

About the author

Podobné články