Blog

Ako financovať bývanie

Povedzme, že si idem kupovať byt. Ako ho zafinancujem, pokiaľ nemám tučný balík peňazí?

To nemám ani ja. To nemá nikto. Alebo nie, niektorí áno. Ale väčšina nie. 

Už sa udiali isté zmeny, ktoré hovoria o tom, že 100% financovanie nie je také jednoduché. Tie časy, kedy ľudia nemali ani na rezervačný poplatok sú už preč. Myslím si, že naozaj ideálne by bolo, keby niekto mal 10-15% z ceny danej nehnuteľnosti a v takom prípade si naozaj bezpečne môže vyberať aj z pohľadu úveru, aj nehnuteľnosti. Buďme však realisti. 10-15% vlastných prostriedkov pri trhu kde máme, povedzme, nehnuteľnosť za 150 000 €, nie je zasa také jednoduché. Každopádne, bez toho to nepôjde.

A ako si vylepším pozíciu v očiach banky? Mám si zrušiť kreditky alebo ako sa pripraviť na tieto zmeny?

Treba povedať, že sa zrušilo 100% financovanie, obmedzilo sa 90% financovanie, ale to stále neznamená, že naozaj nebudem schopný vyskladať, niečo blízko k cene tej danej nehnuteľnosti. Chce to ale viac vecí. Na jednej strane, aby som kupoval nehnuteľnosť za cenu, ktorá je blízka tej danej hodnote, zároveň aby ju oceňoval znalec, ktorý tú hodnotu, takým spôsobom naozaj aj posúdi a tak to posúdi následne aj banka. Druhá stránka je príjem, kde to chce opäť zručnejší pohľad. Už to nie je iba o úrokovej sadzbe. Bude to o tom, aby som videl, aké mám príjmy, aké mám výdavky, aké mám záväzky. Myslíme tým presne to, čo si povedala. Kreditné karty, nejaké spotrebné úvery, atď. A niekedy to znamená, že sa proste budem musieť pripravovať. Že to nejakú chvíľu potrvá, aby som si vylepšil to svoje skóre. Ale to je bežná vec. To je normálne.

Chcete sa poradiť?

Vyberte si makléra, ktorý vám ozrejmí všetky vaše možnosti.

Čiže pozitívne je, že to nenastane hneď ale, že to príde postupne.

Áno, tie zmeny sa dejú postupne. Ja osobne si myslím, že je to dobre. Nielen kvôli makroekonomickým veciam, že nechcem, aby sa nám prehrieval trh a podobne. Ale aj kvôli tomu, že ľudia naozaj môžu spraviť uvážené rozhodnutie. Lebo to najhoršie čo sa môže udiať je, že rýchlo, teraz si zober úver lebo teraz je ten čas a už potom nikdy v živote tá situácia nebude. Ja si myslím, že aj ktosi, kto dnes bude stáť pred situáciou, že by chcel kúpiť ale jeho potenciálne úverové podmienky nie sú také dobré, tak bude mať, povedzme, pol roka vrámci ktorého sa pripraví a potom tú kúpu urobí tak, aby to bolo OK.

Je tu niekto taký, kto mi nestranne pomôže rozhodnúť sa podľa akých parametrov si vybrať banku a podobne?

Myslím si, že v tejto situácii na trhu naozaj dôjde už na to, že kto je finančný poradca toho kupujúceho. Pretože trh máme veľký, je tu kopec finančných sprostredkovateľov atď. Ale sú proste “finanční sprostredkovatelia” a finanční sprostredkovatelia. Nie každý z nich sa vyslovene venuje úverovému financovaniu. Niektorých z nich zaujímajú viac poistky alebo niečo podobné. Takže je potrebné mať vedľa seba niekoho, kto rozumie úveru ako takému a je motivovaný k tomu, aby prepojil tú časť financovania s kúpou, lebo tie dve veci oddeľovať je zlé. Tam ide aj o tú nehnuteľnosť, nielen o úver. A potom, je to podobne ako realitný maklér, taký kvalitný finančný poradca alebo hypotekárny špecialista, ak ho tak nazveme. Mohol by byť takým odborným celoživotným partnerom.

About the author

Podobné články