Blog

Aký bude rok 2019

Myslím, že rok 2019 bude dobrý, pretože bude fér. Tým ako boli posledné roky trhom predávajúceho, ceny prudko rástli a kupujúci naozaj nemali výhodnú pozíciu. To sa začne pomaličky obracať a už to bude pozícia, kde aj jedni aj druhí budú mať rovnakú možnosť uhrať dobrý výsledok.

Čiže už sa to pomaličky bude meniť na trh kupujúceho?
Áno. Pomaličky je to dôležité slovo v tom celom. Už v roku 2018 sme videli, že trh začal spomaľovať, ten rast už nebol taký prudký ako predtým. Samozrejme, nie vo všetkých lokalitách, nie vo všetkých segmentoch. Toto je trend, ktorý bude pokračovať naďalej. Opatrenia NBS-ky, z leta 2018 boli skôr iba o tom sentimente, že ľudia spozorneli, ale reálne sa to začne odrážať až v tomto roku. Zároveň si myslím, že tam budú ešte ďalšie faktory, ktoré na to budú vplývať. Máme prezidentské voľby, to tiež ovplyvní to, aké správy budú vonku. A aj celosvetový trend je taký, že sa predpokladá, isté spomalenie. Takže určite to budeme cítiť aj u nás.

Buďte v obraze celý rok

Stiahnite si našu RB Appku a nezmeškáte ani jednu novinku z našej ponuky či rád Martina Čapa.

A ako sa budú vyvíjať ceny?
Treba v prvom rade povedať, že agregovaná štatistika – keď sa povie, že ceny rastú alebo klesajú, to je ako povedať, že teplota Zeme vzrástla o pol stupňa. Niečo iné to znamená tu, niečo iné v inej lokalite. Bratislava už mala spomaľovanie v roku 2018. Boli tu ale lokality, ktoré mali ešte dvojciferné rasty. Rok 2019 už taký nebude. Zároveň budú lokality, kde to zastagnuje. A tiež bude rozdiel vidieť novostavby a staršie nehnuteľnosti. U tých starších nehnuteľností naozaj dôjde už na parametre každej individuálnej z nich, či to bude tá, ktorá ešte mierne porastie v cene alebo bude na tom trhu sedieť dlhšie a bude si hľadať kupujúceho.

A aký budú kupujúci tento rok? Budú to skôr prvonákupci?
No, áno, myslím si, že aj časť toho špekulatívneho dopytu odíde preč. A keď hovorím špekulatívny dopyt, myslím tým tých, ktorí viac-menej kupovali nehnuteľnosti s tým, aby ich následne veľmi rýchlo predali s nejakým profitom. Väčšinou išlo o novostavby, čiže pri nich dopyt poklesne, keďže tam už nie je priestor na veľký rast a bude to podstatne riskantnejšie. Takže tam už budú skôr reálni kupujúci. A u starších nehnuteľností, vrátane starších novostavieb, už budú asi aj investori trochu opatrnejší. Lebo aj dostupnosť úveru už nebude taká ako bola predtým.

Čo by si poradil ľuďom, ktorí sa nevedia rozhodnúť, či ísť do kúpy alebo predaja nehnuteľnosti?
Myslím si, že do toho môžu ísť, bude to férový rok. Dôjde na to, mať dobré informácie o tom, kde sa vlastne nachádzam ja, aká je moja vyjednávacia pozícia. A potom bude naozaj dôležitý kvalitný marketing a predaj.

About the author

Podobné články