Blog

Tichá aukcia a nespokojný kupujúci

Tichá aukcia je veľmi výhodná pre predávajúceho, ale čo kupujúci?
No, ja si myslím, že je výhodná pre všetky strany. Ani pre predávajúceho to nie vždy znamená, že dostane viac peňazí. Tichá aukcia je aj o niečom viac, než je len kúpna cena, takže, si myslím, že je výhodná pre všetkých. Pre kupujúceho minimálne v tom, že má príležitosť vôbec o tej nehnuteľnosti s predávajúcim rokovať napriek tomu, že prišiel na obhliadku ako siedmy.

A aké sú ešte iné podmienky tohto predaja, pretože ako si povedal, môže sa stať, že ako kupujúci síce ponúknem najvyššiu cenu ale nehnuteľnosť nedostanem.
Tichá aukcia nie je vždy stopercentne chápaná, obzvlášť kupujúcimi, ktorých želanie, že to kúpia, sa nesplní. Ale ono je to komplikovanejšie ako “kto dá viac”. Nie je to iba o kúpnej cene, ale aj o spôsobe platby. Koľko z toho bude úverom, koľko z vlastných prostriedkov. Zásadnou informáciou môže byť aj to, že “Kedy chcete, aby sme uvoľnili nehnuteľnosť”, pretože tam chce predávajúci na nejaké obdobie dobývať. Ale môžu to byť aj osobné sympatie. To sa stáva tiež.

Stretli sme sa s tým, že kupujúci môže mať pocit krivdy, ktorý zvaľuje na “neserióznu” realitnú kanceláriu. Má vôbec maklér moc toto rozhodnutie svojho klienta, teda majiteľa nehnuteľnosti, ovplyvniť?
V prvom rade treba povedať, že úplne chápem každého kupujúceho, ktorý sa nedostane k nehnuteľnosti ku ktorej sa chcel dostať a obzvlášť, keď už mal očakávania, že sa mu to podarí. Je to ale bežná vec, ktorá sa deje, obzvlášť na takom trhu ako je ten dnešný, na trhu predávajúceho.

Agent kupujúceho

Nechajte vyjednávanie podmienok na profesionála, ktorý bude stáť na vašej strane.

Tých dobrých ponúk je podstatne menej a vyjednávacia pozícia predávajúceho je úplne iná. Dôležitá vec je, že niekde sa musí nájsť vinník toho celého a kto iný ako realitný maklér, ktorý to predával. Pravda je taká, že realitný maklér je iba sprostredkovateľ. Finálne rozhodnutie robí majiteľ. A vravím, ono to skutočne môže byť tak, že povie najprv, že ho zaujíma cena a náhle sa to celé nejako zamotá a zmení a potom berie do úvahy kombináciu troch vecí, na základe ktorých sa rozhodne, s kým uzatvorí zmluvu.

Čiže kým nie je všetko na rezervačnej zmluve, tak je všetko ešte otvorené.
Áno, treba si uvedomiť… Dať túto protiponuku je istým spôsobom know how, a preto vravím, ak má kupujúci na svojej strane agenta, ktorý presne vie, aké sú podmienky, ako rozmýšľa ten maklér, ako rozmýšľa predávajúci, tak môže vyskladať takú ponuku, aby mala väčšiu šancu, že kupujúci to bude môcť kúpiť. Jasné, nie je to bežné na našom trhu, tak ako nie je bežná situácia, že naozaj, tie lepšie nehnuteľnosti sa rozoberú okamžite. Ale stojí to za zváženie.

A dôležité je podotknúť, že každý by sa mal slobodne rozhodnúť, či na hru tichej aukcie pristúpi, alebo nie.
Áno, samozrejme. Nikto nie je nútený. V podstate, tichá aukcia má jediné pravidlo. Je nejaký termín, do ktorého musíte dať protiponuku. Zvyšok už nie je štruktúrovaný.

About the author

Podobné články