Blog

Ako investovať do nehnuteľností

Čo to znamená “investičná nehnuteľnosť” z pohľadu makléra? Mám tomu rozumieť tak, že vložím peniaze do nehnuteľnosti namiesto toho, aby strácali na hodnote v banke?
V podstate aj tak by sa to dalo povedať. Ak ako realitný maklér dostanem zadanie, že niekto chce kúpiť nehnuteľnosť ako investíciu, tak už z toho vypadávajú emocionálne záležitosti ako, “mne sa páči”, “mne sa nepáči” “a mám veľmi rád keď v kuchyni varím” a pod. Berieme naozaj do úvahy ekonomické parametre a z nich vlastne tie dva. Jedným je výnos z nájmu, druhým kapitálový výnos.

Čo má podľa teba väčší zmysel? Kúpiť nehnuteľnosť v pôvodnom stave, následne ju zrekonštruovať a potom predať alebo ju chvíľu prenajímať a až potom ju predať?
Tam opäť dôjde na to, aký mám plán ako investor. Môže byť, že som investor, ktorý jednoducho len chce uložiť dlhodobo peniaze, a teda vyberiem nehnuteľnosť, ktorú kúpim. To, či je v pôvodnom stave a budem ju rekonštruovať, alebo je to novostavba, je irelevantné. Ale budem ju držať, povedzme, 10-15 rokov. Tam bude zásadné, aby som vybral nehnuteľnosť, ktorá je v dobrej lokalite a pri ktorej môžem predpokladať, že bude stabilne rásť na hodnote. Druhá možnosť je, že som špekulatívny investor a chcem veľmi rýchlo otočiť peniaze, čo môže byť presne ten prípad, že kúpim nehnuteľnosť v pôvodnom stave za veľmi dobrú cenu. Veľmi rozumne ale aj atraktívne ju zrekonštruujem a následne predám.

Investujte do niečoho, čo sa oplatí

Radi vám poradíme, aká investícia je pre vás najlepšia.

A čo je lepšie? Investovať do klasického prenájmu alebo ponúknuť svoj byt cez Airbnb?
Z toho, čo mám možnosť sledovať na trhu, tak mnohí povedia, že z Airbnb majú väčší výnos ako z toho nájmu. Treba však povedať, že všetko má dve strany. Opotrebovanosť nehnuteľnosti v prípade Airbnb je trochu vyššia ako keď tam mám stabilného nájomcu. Otáča sa tam veľa ľudí, ktorí k nehnuteľnosti nemajú až taký vzťah. Je to niečo úplne iné ako keď tam mám niekoho s dvojročnou nájomnou zmluvou. Čiže, vyhodnocovať to takto nie je úplne stopercentné. Dôjde naozaj aj na to, kde sa nehnuteľnosť nachádza, pretože cez Airbnb asi nebudem môcť prenajímať niečo na okraji mesta, musí to byť centrálna poloha. Zasa, keď mám dlhodobého nájomcu, nehnuteľnosť sa môže nachádzať v miestach, kde je práca, kde je škola a pod.

A asi bude aj náročnejšie nájsť niekoho, kto sa bude starať o ten byt cez Airbnb.
Už sú ľudia, ktorí sa starajú o nehnuteľnosť v prípade Airbnb, naozaj sa tomu aj venujú. Myslím si, že tá najzásadnejšia vec je veľmi dobrý výber nehnuteľnosti. Už potom, či to robím cez Airbnb alebo to prenajímam ja súkromne alebo to dám realitnej kancelárii, to už je potom druhá vec.

About the author

Podobné články