Blog

Kúpiť, či žiť v prenájme?

Ako je to na dnešnom trhu? Mám radšej kúpiť, či žiť v prenájme?

Otázka, či kupovať, alebo prenajímať je menej o trhu – je to skôr o osobnej situácii konkrétneho človeka. Vo všeobecnosti by som povedal, že vlastnenie nehnuteľnosti je výhodné, má zmysel z viacerých dôvodov. Poskytuje stabilitu, istotu v živote človeka. Napriek tomu, že je to založené voči banke, tak je to niečo, čo je iba jeho, on o tom rozhoduje, a nielen o farbách na stenách. Zároveň je to niečo, čo poskytuje aj stabilitu z pohľadu finančného. Pretože, keď má dobre zafixovaný úver, tak má jasno, aká bude splátka každý mesiac. Nemôže prísť prenajímateľ a povedať, že: “Ja potrebujem, aby ste sa vysťahovali” “Potrebujem, aby splátka bola…” taká, onaká. Proste, je to vopred dané. A najzásadnejšie je, že to je osobný majetok, ktorý, keď človek urobí sériu transakcií, kúp a predajov, tak na konci toho celého má balík, ktorý by sme mohli nazvať dôchodkovým pilierom. Takže, podľa mňa, to nie je o situácii na trhu, je to o osobnej situácii.

A kedy je ten správny čas na hľadanie vlastného bývania?

Sú momenty, kedy má zmysel si prenajímať. Špeciálnym prípadom sú ľudia, ktorí sa sťahujú z lokality do lokality a ešte sa potrebujú zorientovať. Získali novú prácu na novom mieste, atď… 

Buďte informovaní ako prví

Chcete vedieť o našich najnovších ponukách, eventoch, či radách? Stiahnite si našu appku do mobilu.

To sú momenty, kedy ten prenájom má zmysel. Keď som niekde krátkodobo, keď nemám úplnú istotu. Ale pokiaľ už mám stabilnú prácu, poznám lokalitu, v ktorej chcem žiť, toto je miesto, ktoré mi vyhovuje, je dobré ho kúpiť. Povedzme, aj z pohľadu osobného – viem, že s kým. Mám partnera, mám partnerku. To je moment, kedy má zmysel si kupovať a už sa posunúť od prenájmu. Ale, treba povedať, že prenájom na rok, na dva, povedzme, ešte po škole a pod. to tiež má svoj zmysel.

A kedy by si, naopak, neodporúčal kupovať?

Určite by som nešiel do kúpy v momente kedy vyzerá neisto môj príjem. To znamená, keď som v začiatkoch podnikania, keď som bol práve prijatý do prvého zamestnania, keď sa dejú veci v osobnom živote, kedy neviem, čo bude zajtra, tak to určite nie je situácia na kúpu nehnuteľnosti. Takže každý by sa mal zariadiť podľa vlastných možností.

A nie prioritne podľa situácie na trhu.

Áno. Pretože ten trh a tie veľké cykly, ktoré sú na trhu, nemajú vplyv na individuálneho investora. Čakať 18 rokov na to, čo sa stane s cenou, to asi nikto robiť nebude.

About the author

Podobné články